Сейчас читаете:
Найвизначніші відкриття Стівена Хокінга
Время: 4 minutes read

Найвизначніші відкриття Стівена Хокінга

14 березня на 77 році життя помер знаменитий британський астрофізик і популяризатор науки Стівен Хокінг. Ще за життя він став уособленням сили людського духу. Мужність і завзятість Хокінга служили невичерпним джерелом натхнення для багатьох.

Майже усе життя Хокінг страждав на аміотрофічний склероз (БАС), від якого, за статистикою, більшість помирає протягом п’яти років після діагнозу і лише одиниці живуть з цією хворобою до 10 років. Хокінг прожив з нею більше 50 років, більшість життя провівши в інвалідному кріслі, майже не маючи змоги рухатись та розмовляти. Хвороба не завадила йому двічі одружитися, тричі стати батьком, зробити масу відкриттів і пройти життєвий шлях, яким можна захоплюватися нескінченно.

Нижче перераховані основні відкриття Хокінга, які справили величезний вплив на розвиток сучасної науки:

Гравітаційна сингулярність

Теорії гравітації Ейнштейна допускають існування сингулярності — підмножини точок в просторі-часі, де астрономічний об’єкт, під впливом гравітаційного поля, здається вигнутим нескінченно. Відсутність будь-яких експериментальних підтверджень існування цієї самої сингулярності не завадило в 1970-х роках Стівену Хокінгу і іншому фізику — Роджеру Пенроузу — сформулювати теорію появи Великого вибуху, з якого, як вважається почалася історія Всесвіту, в результаті розширення сингулярності.

Термодинаміка чорних дір

Другий закон термодинаміки чорних дір (площа горизонту подій чорної діри може тільки збільшуватися) був сформульований Стівеном Хокінгом. Ще Хокінг намагався пояснити парадокс зникнення інформації в чорній дірі, також відомий як No-hair theorem.

Випромінювання Хокінга

Фізики в більшості своїй вважали, що ніщо (навіть світло) не може покинути меж горизонту подій чорної діри, але Хокінг за допомогою квантової механіки показав, що чорні діри насправді випускають випромінювання (теплове) і продовжують робити це до повного витрачання всій своїй енергії і подальшого повного зникнення. Втім, процес цей дуже повільний і на випаровування повноцінної чорної діри з масою Сонця потрібно час, еквівалентну віку Всесвіту, тобто, більш 13 млрд років. Описаний процес отримав назву на честь фізика — випромінювання Хокінга.

Народження галактик

Британський фізик також був одним з прихильників інфляційної моделі Всесвіту, яка передбачає період прискореного в порівнянні зі стандартною моделлю гарячого Всесвіту розширення на ранній стадії Великого вибуху. Хокінг першим розповів, як самі непомітні зміни на ранніх стадіях розширення могли призводити до появи різних галактик у Всесвіті.

Хвильова функція Всесвіту

У прагненні створити теорію квантової гравітації Хокінг разом із Джеймсом Хартлом в 1983 році допустив існування хвильової функції Всесвіту в рамках безмежної моделі Хартла — Хокінга. Ця модель, яка все ще застосовується фізиками для проведення різних обчислень, говорить, що Всесвіт походив з нізвідки, тобто, немає ніякої першопричини, з якої все почалося.

Прогнози

Що стосується прогнозів, Стівен Хокінг вірив, що чорні діри цілком можуть виявитися дверима в паралельні світи, хоча і допускав, що об’єкт, який потрапив в такий «портал» може вийти з нього зовсім іншим. Також він допускав, що в майбутньому людство навчиться створювати малі чорні діри, які є джерелом необмеженої енергії.

Протягом останніх кількох років на всіх своїх лекціях і виступах Стівен Хокінг невпинно повторював, що людству потрібно якомога швидше почати колонізувати інші планети, оскільки в іншому випадку воно приречене на неминучу погибель.

Астрофізик давав найрізноманітніші за термінами прогнози щодо судного дня і приводив безліч потенційних апокаліптичних сценаріїв: перенаселення, зміна клімату або падіння астероїда. Крім того, він визнавав потенційну користь від штучного інтелекту роботів, одночасно висловлюючи різні побоювання, пов’язані з машинами, які будуть розумнішими людей, включаючи зникнення цілого ряду професій.

Загалом, можна по-різному ставиться до висловлювань Хокінга, але вони завжди «чіпляли» і спонукали замислитись. І за те надбання, яке він залишив після себе, ми в неоплатному боргу. Будемо сподіватися, що коли-небудь «ми точно досягнемо зірок», як і заповідав Хокінг.

Джерело: ITC

Input your search keywords and press Enter.