Сейчас читаете:
Україна готується до арешту активів «Газпрому»
Время: 3 minutes read

Україна готується до арешту активів «Газпрому»

Російський «Газпром» після повного програшу в арбітражі Стокгольма досі не заплатив українській компанії $ 2,56 млрд.

Ця сума повинна бути виплачена НАК «Нафтогаз України» в результаті взаємозаліку по двом рішенням арбітрів — грудневого 2017 року по спору про купівлю-продаж газу і лютневого 2018 го — про транзит.

У першому випадку «Нафтогаз» винен був «Газпрому $ 2.019 млрд, у другому,» Газпром — НАК, $ 4,6 млрд.

З моменту винесення рішення розмір штрафу за несплату встановленої суми на 12 березня перевищив $ 6 млн ($ 526 тис. на день).

Українська сторона вже розпочала роботу з підготовки до арешту майна «Газпрому». «Позиція України в ситуації з «Газпромом» повинна бути жорсткою і послідовною. «Газпром» повинен виконувати вердикт Стокгольмського арбітражу «, — заявив днями прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Під арешт може потрапити майно «Газпрому» як в Україні, так і в інших країнах. В Україні такого майна не так багато і воно вже була заарештована на виконання судового рішення про стягнення штрафу з «Газпрому», накладеного Антимонопольним комітетом України від січня 2016 року за зловживання монопольним становищем на ринку природного газу в Україні в розмірі майже 86 млрд гривень ($ 3,3 млрд). З того періоду, з урахуванням санкцій, сума вже перевищила 180 млрд грн (понад $ 7 млрд).

У жовтні минулого року Господарський суд Києва дозволив стягнути ці кошти не тільки з банківських рахунків, а й з майна компанії «Газпром». В Україні до такого відноситься майно компаній «Газпром збут Україна» і «Міжнародний консорціум з управління і розвитку газотранспортної системи України», а також цінні папери ВАТ «Інститут» ЮЖНІІГІПРОГАЗ» і АТ «Газтранзит «.

Також Україна може заарештувати і газ, який «Газпром» поставляє транзитом до країн Європейського Союзу. Теоретично — це не складно. За рішенням українського суду газ просто може бути переведений на митниці на західному кордоні України в режим «митний склад». В даному випадку це не буде вважатися арештом транзитного газу, оскільки «Укртрансгаз» на момент заходу товару на митницю, фактично виконає зобов’язання по транзиту. Однак при цьому бажано домовитися з покупцем газу. За інформацією від джерел, які займаються питанням пошуку і підготовки майна «Газпрому» до такого варіанту українська сторона вдаватися не буде, щоб не ускладнювати відносини з Європою.

Разом з тим, на днях комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко заявив, про можливість арешту російського газу в Німеччині. «Той же газпромівський газ, який надходить до Німеччини. Німеччина — ліквідний ринок газу, ми забираємо цей газ, продаємо його на біржі і отримуємо гроші», — заявив Віренко в інтерв’ю телеканалу ZIK, відповідаючи на питання, які активи російського монополіста можуть бути арештовані .

Такі прецеденти вже були, причому, зовсім недавно. В грудні 2017 року суд в Словаччині за рішенням Стокгольмського арбітражу заарештував поставки газу «Нафтогазу» за позовом італійської компанії «Югаз». Причому, рішення арбітражу було винесено за позовом «Югаза» ще в грудні 2012 року. Сума позову — незначна (21 млн доларів). Остаточне рішення за позовом поки не винесено.

Input your search keywords and press Enter.